Ana içeriğe atla

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği - DURUŞMAYA ÇAĞRI: 27 MART 2018 - saat: 9.30 da - #ErkekAdaletDeğilGerçekAdalet


Bilindiği üzere, BKD - Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, kadın ve çocuklara yönelik her türlü şiddet ve istismar davalarını yakından takip etmekteyiz.

Dava, 4 yıl soruşturma aşamasında sürüncemede bırakılan, aile içi cinsel istismar (ensest) olarak tanımlanan bir esastan ibarettir.

Çocuğun, babası tarafından maruz bırakıldığı istismara ilişkin soruşturması 4 yıl sürmüş, annenin direnişi ve kadın dayanışması ile bu kadar uzun süreden sonra, kovuşturma aşamasına gelinmiştir.

Çocuğun açık ifadelerine ve alınan raporlara rağmen, yaşamış olduğu travmayı tazelemekten imtina etmeyen bir yargı sistemi ile karşı karşıyayız maalesef. Şöyle ki; istismara uğrayan çocuğun yasal uygun şartlarda soruşturma ve kovuşturma aşamasında bir sefer dinlenmesi yasa gereği yetmesine rağmen, çocuğun bu sefer de duruşma salonunda heyet tarafından - ne fiziki ne de pedagojik uygun bir ortam yaratılmayarak-, tekrar dinlenilmesine karar verilmiş durumda. Oysa bu karar, çocuğun tacizini yeniden yaşatmak ve yaşamış olduğu travmayı 4 yıl sonra tekrar yaşatır hale getirmekten başka bir şey olarak tanımlanamaz. Yasal uygun çerçevede dinlenmiş, Adli Tıp raporları mevcut olmasına rağmen, bu tavır, çocuğun değil, sanığın haklarına öncelik vermekten başka bir tutum olarak algılanamaz.

Görülen bu tür davalarda, suçtan zarar göreni ve ona destek olan yakınlarını yanlız bırakmamak, adil bir yargılamanın sağlanması için kamuoyu oluşturmak dayanışmanın esasıdır.

3. Celse (Duruşma), SALI günü, 27.03.2018 tarihinde saat 9.30'da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecektir. 
Bodrum Yarımadasında bulunan tüm Kadınları dayanışmaya çağırıyoruz.

#ErkekAdaletDeğilGerçekAdalet gerçekleşene kadar, dayanışmadan ve mücadale etmekten vaz geçmiyoruz!
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KADINLARIN BAZI ADAYLARA KARŞI İTİRAZI VAR! GÖZÜMÜZ ÜZERİNİZDE!

SİYASİ PARTİLER MUĞLA İL BAŞKANLIKLARI
SİYASİ PARTİLER BODRUM İL
ÇE BAŞKANLIKLARINA
YEREL SE
ÇİMLER BAĞIMSIZ ADAY / ADAYLARINA BİLDİRİYORUZ
KAMUOYU VE BASININ DİKKATİNE

GÖZÜMÜZ ÜZERİNİZDE; Ülkemizin Yerel Seçimlere hazırlandığı bu süreçte Muğla İli ve Bodrum İlçesi Belediye seçimleri için tüm partilerin / bağımsız Belediye Başkan ve Meclis Üyesi aday adaylarını basın ve sosyal medya üzerinden takip ediyoruz.
GÖZÜMÜZ

BKD ETKİNLİK DUYURUSU: YENİ YIL'I MOR ÇARŞI BULUŞMASINDA KARŞILIYORUZ!

Bazen alışkanlıkları değiştirmek iyi gelebilir.. hele ki bu değişiklik cazip ve eylenceli bir maksat barındırıyor ise.. Her ay düzenli olarak ayın ilk cumartesi günü düzenlediğimiz mor çarşıyı bir defalığa mahsus erteledik.. Neden mi? Çünkü Yeni Yılı Mor Çarşı ile buluşturmaya karar verdik.. Hal böyle olunca, çok keyifli, rengarenk ve birbirimiz ile ardımızda bıraktığımız yılı ve yeni yıl ile ilgili düşüncelerimizi konuşabileceğimiz, kahkahalı, yemekli ve bol kadın muhabbetli bir akşam için kolları sıvadık.. Cumartesi günü, 23 ARALIK 2017 tarihinde, saat 16.00'da Yeni Yıl'ı Mor Çarşı İle Karşılıyoruz - Etkinliğimize bütün Kadınları bekliyoruz!!!

Evrim 

ESMERAY BODRUM'DA! "KESTİRMEDEN HİKAYELER" tek perdelik oyun...