Ana içeriğe atla

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği - DURUŞMAYA ÇAĞRI: 27 MART 2018 - saat: 9.30 da - #ErkekAdaletDeğilGerçekAdalet


Bilindiği üzere, BKD - Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, kadın ve çocuklara yönelik her türlü şiddet ve istismar davalarını yakından takip etmekteyiz.

Dava, 4 yıl soruşturma aşamasında sürüncemede bırakılan, aile içi cinsel istismar (ensest) olarak tanımlanan bir esastan ibarettir.

Çocuğun, babası tarafından maruz bırakıldığı istismara ilişkin soruşturması 4 yıl sürmüş, annenin direnişi ve kadın dayanışması ile bu kadar uzun süreden sonra, kovuşturma aşamasına gelinmiştir.

Çocuğun açık ifadelerine ve alınan raporlara rağmen, yaşamış olduğu travmayı tazelemekten imtina etmeyen bir yargı sistemi ile karşı karşıyayız maalesef. Şöyle ki; istismara uğrayan çocuğun yasal uygun şartlarda soruşturma ve kovuşturma aşamasında bir sefer dinlenmesi yasa gereği yetmesine rağmen, çocuğun bu sefer de duruşma salonunda heyet tarafından - ne fiziki ne de pedagojik uygun bir ortam yaratılmayarak-, tekrar dinlenilmesine karar verilmiş durumda. Oysa bu karar, çocuğun tacizini yeniden yaşatmak ve yaşamış olduğu travmayı 4 yıl sonra tekrar yaşatır hale getirmekten başka bir şey olarak tanımlanamaz. Yasal uygun çerçevede dinlenmiş, Adli Tıp raporları mevcut olmasına rağmen, bu tavır, çocuğun değil, sanığın haklarına öncelik vermekten başka bir tutum olarak algılanamaz.

Görülen bu tür davalarda, suçtan zarar göreni ve ona destek olan yakınlarını yanlız bırakmamak, adil bir yargılamanın sağlanması için kamuoyu oluşturmak dayanışmanın esasıdır.

3. Celse (Duruşma), SALI günü, 27.03.2018 tarihinde saat 9.30'da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecektir. 
Bodrum Yarımadasında bulunan tüm Kadınları dayanışmaya çağırıyoruz.

#ErkekAdaletDeğilGerçekAdalet gerçekleşene kadar, dayanışmadan ve mücadale etmekten vaz geçmiyoruz!
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KADINLARIN BAZI ADAYLARA KARŞI İTİRAZI VAR! GÖZÜMÜZ ÜZERİNİZDE!

SİYASİ PARTİLER MUĞLA İL BAŞKANLIKLARI
SİYASİ PARTİLER BODRUM İL
ÇE BAŞKANLIKLARINA
YEREL SE
ÇİMLER BAĞIMSIZ ADAY / ADAYLARINA BİLDİRİYORUZ
KAMUOYU VE BASININ DİKKATİNE

GÖZÜMÜZ ÜZERİNİZDE; Ülkemizin Yerel Seçimlere hazırlandığı bu süreçte Muğla İli ve Bodrum İlçesi Belediye seçimleri için tüm partilerin / bağımsız Belediye Başkan ve Meclis Üyesi aday adaylarını basın ve sosyal medya üzerinden takip ediyoruz.
GÖZÜMÜZ

BKD'den CHP'ye ADAY İTİRAZI!

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, bugün CHP Genel Merkez'e, Muğla İl ve Bodrum İlçe Başkanlıkları'na ve TBMM CHP Milletvekillerine göndermiş olduğumuz açıklama bilginize sunulur:
CHP GENEL BAŞKANLIĞI’NA CHP MUĞLA İL BAŞKANLIĞI’NA CHP BODRUM İLÇE BAŞKANLIĞI’NA CHP TBMM MİLLETVEKİLLERİ’NE
Ülkemizin Yerel Seçimlere hazırlandığı bu süreçte Muğla/Bodrum İlçesi Belediye seçimleri için tüm partilerin / bağımsız Belediye Başkan ve Meclis Üyesi aday adaylarını basın ve sosyal medya üzerinden takip ediyoruz. Partinizden, Bodrum Belediyesi Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı olduğunu sosyal medyada gördüğümüz Gökhan Uçar hakkında 2015 yılında "CİNSEL SALDIRI" suçundan kamu davası açılmıştır.
Karar kesinleşmemiş olmakla birlikte MAHKEME TARAFINDAN "CİNSEL SALDIRI" suçu İŞLEDİĞİ SABİT GÖRÜLDÜĞÜNDEN MAHKÛMİYET KARARI VERİLMİŞTİR. Bu suç sebebi ile kovuşturma sırasında "CEZAEVİNDE TUTUKLU KALMIŞ" , dava sırasında “ADLİ KONTROL TEDBİRİ" kapsamında cezaevinden…

DURUŞMAYA ÇAĞRI: 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 13.30'da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi

DURUŞMAYA ÇAĞRI!
Salı günü, 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 13.30'da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılaması devam eden ensest davasının duruşması var.
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, Bodrum Yarımadası'nda bulunan Kadınlar ile birlikte davayı takip etmekteyiz.Son celse, suçtan zarar gören çocuğun duruşmada dinlenmesi gerçekleştirilmedi.Ancak dinlenmesine dair kurulmuş olan hukuka ve usule aykırı ara karardan da dönülmedi.Mahkeme’nin heyet değişikliği nedeniyle, ara kararın yeni heyet tarafından kaldırılmasını talep etmekte ısrarcıyız.
Yargıtay Ceza Genel Kurul Kararı gereği, "suçtan zarar gören çocuğun örselenmemesi için soruşturma ve kovuşturma aşamasında bir defa ifadesine başvurulur – İLKESİ", mahkeme tarafından, ara karardan dönülmediği taktirde, açıkça ihlal edilmiş olacaktır.Kaldı ki, çocuğun tekrar dinlenmesine dair, gerek duyulması halinde dahi, çocuğun mevzuata uygun bir şekilde ifadesine başvurulmalıdır.Suça maruz kalan çocuk, 4 yıllık soruşturma e…