Ana içeriğe atla

#CocukİstismarınıDurdurun

#BodrumKadınDayanışmaDerneği'nin paydaşı olduğu Kadın Koalisyonu / Women's Coalition - Turkey'nun açıklaması!
Çocuk istismarını durdurun!
Çocuklara yönelik cinsel istismarın ve şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Sadece son birkaç haftada Batman’da, Erciş’te, Heybeliada’da, Adana’da, Esenyurt’ta, Tire’de, Kilis’te, İslahiye’de çok sayıda çocuğun cinsel saldırıya uğradığı ortaya çıktı.
Ancak bu olayların yeterince soruşturulmadığı, faillerinin cezalandırılmadığı aksine üstünün örtüldüğü, bir süre saklandığı hatta cezasız kaldığını görüyor ve biliyoruz.
Oysa devletin çocuk istismarının önüne geçebilmek ve çocuklara yönelik tam bir koruma sağlayabilmek için yasal olduğu kadar idari, denetimsel ve eğitimsel sorumlulukları da vardır.
Geçen hafta TBMM genel kurulunda HDP tarafından getirilen ve CHP ve MHP tarafından da desteklenen kadına ve çocuğa yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve istismara dair bir meclis araştırması açılması talebi AKP’li vekiller tarafından reddedildi.
Bugün, Meclis’e “çocuklara yönelik cinsel istismarın ve şiddetin önlenmesi ve çocukların fiziksel, ruhsal, sosyal iyileşmelerinin sağlanması ve Türkiye’nin uluslararası çocuk hakları sözleşmelerinden doğan yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için gerekli yasal ve idari tedbirlerin alınması, bu vakaların toplumsal nedenlerinin ortaya çıkarılması amacıyla bir araştırma teklifi” daha gelmesini bekliyoruz.
Meclis’teki tüm milletvekillerinin çocuk istismarının durdurulması yönünde etkin olabilecek bir araştırma komisyonunun acilen kurulması teklifini hayata geçirmek üzere sahiplenmesini istiyoruz.
Kadın Koalisyonu

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

BKD ETKİNLİK DUYURUSU: YENİ YIL'I MOR ÇARŞI BULUŞMASINDA KARŞILIYORUZ!

Bazen alışkanlıkları değiştirmek iyi gelebilir.. hele ki bu değişiklik cazip ve eylenceli bir maksat barındırıyor ise.. Her ay düzenli olarak ayın ilk cumartesi günü düzenlediğimiz mor çarşıyı bir defalığa mahsus erteledik.. Neden mi? Çünkü Yeni Yılı Mor Çarşı ile buluşturmaya karar verdik.. Hal böyle olunca, çok keyifli, rengarenk ve birbirimiz ile ardımızda bıraktığımız yılı ve yeni yıl ile ilgili düşüncelerimizi konuşabileceğimiz, kahkahalı, yemekli ve bol kadın muhabbetli bir akşam için kolları sıvadık.. Cumartesi günü, 23 ARALIK 2017 tarihinde, saat 16.00'da Yeni Yıl'ı Mor Çarşı İle Karşılıyoruz - Etkinliğimize bütün Kadınları bekliyoruz!!!

Evrim 

ESMERAY BODRUM'DA! "KESTİRMEDEN HİKAYELER" tek perdelik oyun...

ReNkLeRiN DaYaNıŞmAsI! Bodrum'da 2. Şubat haftasında 2 Etkinlik!

Önümüzdeki hafta, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, Renklerin Dayanışması başlığı altında iki etkinlik düzenlenmekte. 
Esmeray'ın Kestirmeden Hikayeler isimli oyunu, herkese açık (karma) bir etkinlik olup, Renklerin Dayanışması "Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı, Nefret Saldırıları ve Şiddet Konuşuyoruz" başlığı altındaki atölye ise kadınlara mahsustur.