Ana içeriğe atla

KAZA DEĞİL! KADER DEĞİL! İHMAL DEĞİL! CİNAYET!


KAZA DEĞİL! KADER DEĞİL! İHMAL DEĞİL!
CİNAYET!

29.11.2016 tarihinde Adana Aladağ’da Kız Öğrenci Yurdunda çıkan yangın sonucu can veren Öğrenciler kader ve kaza sonucu ölüme sürüklenmediler.

Yine namus bekçiliğine soyunan Erk-Egemen anlayış, binadaki acil çıkışları dahi kilitlemesi sonucu çocuklar alev alan binadan kaçamadılar, canlarını kurtaramadılar!

Çocuk istismarı yurtlarda çocukların üzerine kilit vurarak engellenemez!

Çok iyi bildiğimiz ve yakın zamanlarda da yaşadığımız şey çocukların eğitimsiz personel, pedofili çalışanların görev yaptığı ve denetimsiz yurtlarda sistematik istismara uğradıklarıdır.

Çocukların dışarıya çıkışını engellemek için acil çıkışları dahi kilitleyen ve çocukların ölümüne neden bu anlayış yurtların içindeki istismara engel olmuyor.

Keza, toplumun erk-ek zihniyetli cinsiyetçi yaklaşımları ile doğuran kadın üzerinden yapılan söylemler yaralı ailelerin acısını kat be kat arttırmaktan başka bir işlev görmemektedir. Kimin doğurup doğurmadığına devletin de karar veremeyeceği gibi, kendini kurtarılmış ve her şeyin üstesinde gören zihniyeti de esefle kınıyoruz. 

Birleşmiş Milletler, Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni (ÇHS) göre devletin çocukları her türlü istismar, ihmal ve sömürüden koruma yükümlülükleri bulunmaktadır. 

Ayrıca, MEB yönetmeliği gereği ancak lise ve üniversite öğrencileri için özel yurtların açılması ön görülmüştür. Aladağ Kız Öğrenci Yurdunda 11-14 yaşlarında kız çocukları kalmakta idi.

Bu örnekte de görüldüğü gibi, devlet, sokaktaki erkeklerin tercihine göre yapılaşmasına izin verilen yurtlara ruhsat vererek, gerek istismarın önünü açıp, işine geldiğinde de, özel olarak açılan yurdu daha sonra kamulaştıramaz.

Sorumlular, var olan mevzuat ile çocukların üstün yararını değil, erk-ek egemen zihniyeti korumak ve devlet yükümlülüğü adı altında malum yasa tasarısı ve önergelerine yakın bir zihniyeti beslemek peşinde.

Devletin, tarikatlara teslim edilen ve cezaevi mantığı ile idare edilen yurtları derhal kapatıp, yükümlülükleri doğrultusunda, sivil denetime de açık ve çocukların yüksek yararına hizmet edecek şekilde yurtlar açıp, yönetmesi gerekmektedir.

Gerçekleşen vahim olay sonrasında, “huzur ve güven ortamı”nı sağlamak amacı ile yayın yasağı getirmek, halkın bilgi edinme hakkını doğrudan ihlal etmektedir.

Kamu vicdanını derinden üzen böyle bir acı olayın soruşturması demokrasilerde şeffaf ve açık yürütülür. Yayın yasağı ise yaşanan cinayetin yetkililer tarafından, kendi sorumluluklarına uygun bir kılıf bulana kadar, zemin ve zaman ayarlamaktan başka bir şey olarak nitelendirilemez.  

Gerek Milli Eğitim Bakanlığı, gerekse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ihmali ve beslediği cinsiyetçi zihniyet, korunması gereken çocuk ve gençler ile ilgili çalışmalar yürütmekten aciz ve yoksundur.

İlgili Bakanlıkları işgal eden ve gereğini yerine getirmekten yoksun 

MİLLİ EĞİTİM BAKANINI
ve 
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANINI

bu cinayet sonucu derhal istifa etmeye çağırıyoruz.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, Aladağ Kız Öğrenci yurdunda çıkan yangın sonucu, canlarını kurtaramayan çocukların ailelerine başsağlığı ve yaralanan çocuklara acil şifa diliyor, failleri hakkında gecikmeksizin ve etkin bir soruşturma yürütülerek, en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KADINLARIN BAZI ADAYLARA KARŞI İTİRAZI VAR! GÖZÜMÜZ ÜZERİNİZDE!

SİYASİ PARTİLER MUĞLA İL BAŞKANLIKLARI
SİYASİ PARTİLER BODRUM İL
ÇE BAŞKANLIKLARINA
YEREL SE
ÇİMLER BAĞIMSIZ ADAY / ADAYLARINA BİLDİRİYORUZ
KAMUOYU VE BASININ DİKKATİNE

GÖZÜMÜZ ÜZERİNİZDE; Ülkemizin Yerel Seçimlere hazırlandığı bu süreçte Muğla İli ve Bodrum İlçesi Belediye seçimleri için tüm partilerin / bağımsız Belediye Başkan ve Meclis Üyesi aday adaylarını basın ve sosyal medya üzerinden takip ediyoruz.
GÖZÜMÜZ

BKD'den CHP'ye ADAY İTİRAZI!

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, bugün CHP Genel Merkez'e, Muğla İl ve Bodrum İlçe Başkanlıkları'na ve TBMM CHP Milletvekillerine göndermiş olduğumuz açıklama bilginize sunulur:
CHP GENEL BAŞKANLIĞI’NA CHP MUĞLA İL BAŞKANLIĞI’NA CHP BODRUM İLÇE BAŞKANLIĞI’NA CHP TBMM MİLLETVEKİLLERİ’NE
Ülkemizin Yerel Seçimlere hazırlandığı bu süreçte Muğla/Bodrum İlçesi Belediye seçimleri için tüm partilerin / bağımsız Belediye Başkan ve Meclis Üyesi aday adaylarını basın ve sosyal medya üzerinden takip ediyoruz. Partinizden, Bodrum Belediyesi Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı olduğunu sosyal medyada gördüğümüz Gökhan Uçar hakkında 2015 yılında "CİNSEL SALDIRI" suçundan kamu davası açılmıştır.
Karar kesinleşmemiş olmakla birlikte MAHKEME TARAFINDAN "CİNSEL SALDIRI" suçu İŞLEDİĞİ SABİT GÖRÜLDÜĞÜNDEN MAHKÛMİYET KARARI VERİLMİŞTİR. Bu suç sebebi ile kovuşturma sırasında "CEZAEVİNDE TUTUKLU KALMIŞ" , dava sırasında “ADLİ KONTROL TEDBİRİ" kapsamında cezaevinden…

DURUŞMAYA ÇAĞRI: 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 13.30'da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi

DURUŞMAYA ÇAĞRI!
Salı günü, 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 13.30'da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılaması devam eden ensest davasının duruşması var.
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, Bodrum Yarımadası'nda bulunan Kadınlar ile birlikte davayı takip etmekteyiz.Son celse, suçtan zarar gören çocuğun duruşmada dinlenmesi gerçekleştirilmedi.Ancak dinlenmesine dair kurulmuş olan hukuka ve usule aykırı ara karardan da dönülmedi.Mahkeme’nin heyet değişikliği nedeniyle, ara kararın yeni heyet tarafından kaldırılmasını talep etmekte ısrarcıyız.
Yargıtay Ceza Genel Kurul Kararı gereği, "suçtan zarar gören çocuğun örselenmemesi için soruşturma ve kovuşturma aşamasında bir defa ifadesine başvurulur – İLKESİ", mahkeme tarafından, ara karardan dönülmediği taktirde, açıkça ihlal edilmiş olacaktır.Kaldı ki, çocuğun tekrar dinlenmesine dair, gerek duyulması halinde dahi, çocuğun mevzuata uygun bir şekilde ifadesine başvurulmalıdır.Suça maruz kalan çocuk, 4 yıllık soruşturma e…