Ana içeriğe atla

Acil Eylem: 28 Eylül'de saat 13.30 14.30 arasında Bodrum Belediyesi karşısında ki Özgürlük Meydanında BARIŞ İÇİN ve KADINLARIN ganimet algısına karşı sesimizi yükseltiyoruz!


BARIŞ BÖYLE OLMAZ!

BARIŞ İÇİN, KOBANÊ İÇİN, 28 EYLÜL’DE KATLİAMA KARŞI KADIN DAYANIŞMASINA!
Bodrum Belediyesi karşısında ki ÖzgürlükMeydanında saat 13.30 -14.30 arasında kadınlar #barisboyleolmaz diyerek Rojava kadınları ile dayanışıyor!!!

“BARIŞ BÖYLE OLMAZ!” demek için Türkiye’nin her köşesinde, ve hatta Dünya genelinde kadınlar olarak 28 Eylül Pazar günü sokaklardayız!

BARIŞ İÇİN, KOBANÊ İÇİN, KATLİAMA KARŞI SINIRLARI AŞAN KADIN DAYANIŞMASINI ÖRÜYORUZ!

IŞİD çetesi , Rojava’nın Kobanê kantonuna dönük üç koldan yeni bir saldırı başlattı. Türkiye sınırının hemen güneyinde yine savaş var. Bu saldırının sonucunda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı. Direniş ve direnişe katılımlar sürerken, bir yandan devlet sınırda halka gazla ve tazyikli suyla saldırıyor.

Ve kadınlar yine savaşın ortasında, yine yollarda, bedenleri yine savaş alanına dönmüş durumda. Kadınlar, ailelerini, doğup büyüdükleri toprakları korumak için ellerine silah da aldılar, herkesi bu vahşete karşı ayağa kalkmaya da çağırdılar.

Bu çağrıları duyan biz kadınlar IŞİD’in ve onu besleyen iktidarların zihniyetinin hepimize, bedenlerimize doğrudan bir tehdit olduğunun farkındayız. Bununla beraber, bu saldırının aynı zamanda barışı, Türkiye’deki çözüm sürecini hedef aldığını da görüyoruz. IŞİD’e Türkiye üzerinden iktidarın sağladığı gözlemlenen, ve Kobanê’ye vahşet olarak, ölüm olarak dönen destekle çözüm sürecinin beraber yürütülemeyeceğini biliyoruz. Savaşı sınırın güneyine kaydırmakla barış olmaz! IŞİD'in kadınları esir pazarlarında satmasına göz yuman bir zihniyetle barış olmaz! İşte bu yüzden kadınları katleden, köleleştiren zihniyet karşısında barış için güçlü bir kadın dayanışması kurmaya ihtiyacımız var!

Barış talebimizi daha güçlü şekilde dillendirebilmek için çok sayıda kadın örgütü, ve siyasi partilerden, kitle örgütlerinden kadınlar olarak bir araya geldik. Sınırların iki yakasından gelen kadın seslerinin ve sınırları aşan öfkemizin sorumluluğunu taşıyan bir yerden; Türkiye’nin her yerini bir barış noktasına çevirmek ve barış için baskı oluşturmak için eş zamanlı bir eylem planı üzerine konuştuk. Türkiye’nin her köşesinden barış için güçlü bir sesin çıkmasının vakti geldi, hatta geçiyor. Bu yüzden, özellikle kadınlar olarak bize yönelen bu tehdide karşı birlikte ses çıkarıyor, hep beraber savaşın önünde duruyor, İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Eskişehir’de, Adana’da, Bodrum’da, Urfa’da, Kocaeli’de, hatta Stockholm'de barış için sokaklara dökülüyoruz! Bunca uluslararası senaryonun hayata geçtiği Ortadoğu’da savaşın coğrafi olarak uzağında olmak, bu savaşın dışında olmak anlamına gelmediği için, kadınlar dünya genelinde de BM’ye, Türkiye hükümetine, ve kendi hükümetlerine seslenen eylemler için hazırlık yapıyor! 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KADINLARIN BAZI ADAYLARA KARŞI İTİRAZI VAR! GÖZÜMÜZ ÜZERİNİZDE!

SİYASİ PARTİLER MUĞLA İL BAŞKANLIKLARI
SİYASİ PARTİLER BODRUM İL
ÇE BAŞKANLIKLARINA
YEREL SE
ÇİMLER BAĞIMSIZ ADAY / ADAYLARINA BİLDİRİYORUZ
KAMUOYU VE BASININ DİKKATİNE

GÖZÜMÜZ ÜZERİNİZDE; Ülkemizin Yerel Seçimlere hazırlandığı bu süreçte Muğla İli ve Bodrum İlçesi Belediye seçimleri için tüm partilerin / bağımsız Belediye Başkan ve Meclis Üyesi aday adaylarını basın ve sosyal medya üzerinden takip ediyoruz.
GÖZÜMÜZ

BKD'den CHP'ye ADAY İTİRAZI!

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, bugün CHP Genel Merkez'e, Muğla İl ve Bodrum İlçe Başkanlıkları'na ve TBMM CHP Milletvekillerine göndermiş olduğumuz açıklama bilginize sunulur:
CHP GENEL BAŞKANLIĞI’NA CHP MUĞLA İL BAŞKANLIĞI’NA CHP BODRUM İLÇE BAŞKANLIĞI’NA CHP TBMM MİLLETVEKİLLERİ’NE
Ülkemizin Yerel Seçimlere hazırlandığı bu süreçte Muğla/Bodrum İlçesi Belediye seçimleri için tüm partilerin / bağımsız Belediye Başkan ve Meclis Üyesi aday adaylarını basın ve sosyal medya üzerinden takip ediyoruz. Partinizden, Bodrum Belediyesi Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı olduğunu sosyal medyada gördüğümüz Gökhan Uçar hakkında 2015 yılında "CİNSEL SALDIRI" suçundan kamu davası açılmıştır.
Karar kesinleşmemiş olmakla birlikte MAHKEME TARAFINDAN "CİNSEL SALDIRI" suçu İŞLEDİĞİ SABİT GÖRÜLDÜĞÜNDEN MAHKÛMİYET KARARI VERİLMİŞTİR. Bu suç sebebi ile kovuşturma sırasında "CEZAEVİNDE TUTUKLU KALMIŞ" , dava sırasında “ADLİ KONTROL TEDBİRİ" kapsamında cezaevinden…

DURUŞMAYA ÇAĞRI: 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 13.30'da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi

DURUŞMAYA ÇAĞRI!
Salı günü, 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 13.30'da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılaması devam eden ensest davasının duruşması var.
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak, Bodrum Yarımadası'nda bulunan Kadınlar ile birlikte davayı takip etmekteyiz.Son celse, suçtan zarar gören çocuğun duruşmada dinlenmesi gerçekleştirilmedi.Ancak dinlenmesine dair kurulmuş olan hukuka ve usule aykırı ara karardan da dönülmedi.Mahkeme’nin heyet değişikliği nedeniyle, ara kararın yeni heyet tarafından kaldırılmasını talep etmekte ısrarcıyız.
Yargıtay Ceza Genel Kurul Kararı gereği, "suçtan zarar gören çocuğun örselenmemesi için soruşturma ve kovuşturma aşamasında bir defa ifadesine başvurulur – İLKESİ", mahkeme tarafından, ara karardan dönülmediği taktirde, açıkça ihlal edilmiş olacaktır.Kaldı ki, çocuğun tekrar dinlenmesine dair, gerek duyulması halinde dahi, çocuğun mevzuata uygun bir şekilde ifadesine başvurulmalıdır.Suça maruz kalan çocuk, 4 yıllık soruşturma e…